Ubezpieczenia

Kary za kontrole nietechniczne w 2021 roku?

Czy kiedykolwiek zostałeś zatrzymany i odkryłeś, że nie masz odpowiedniego badania technicznego? Niemiła niespodzianka. W Polsce za utrzymanie stanu technicznego pojazdu odpowiada właściciel samochodu. Jazda bez egzaminów jest nielegalna i wiąże się z surowymi karami. Jakie są zagrożenia związane z niekontrolowaniem samochodu? Co nowego na rok 2021?

Właściciele samochodów osobowych, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych oraz motocykliści muszą poddać się przeglądom technicznym. Częstotliwość tych testów zależy od wieku pojazdu. Badanie techniczne jest prawdopodobnie wymagane w przypadku większości kierowców przynajmniej raz w roku. Jasne, są wyjątki. W przypadku nowego samochodu pierwsze badanie techniczne wymagane jest w ciągu 3 lat od rejestracji, a drugie w ciągu 2 lat. Kontrole techniczne należy przeprowadzać co 12 miesięcy.

Prowadzenie samochodu bez kontroli jest nieopłacalne. Brak obowiązkowej oceny technicznej podczas kontroli może mieć niekorzystne konsekwencje. Niemniej jednak opłata za brak przeglądu rzadko jest najgorszą sankcją. Co się stanie, jeśli samochód nie zostanie sprawdzony?

Jeśli nie przejdziesz kontroli technicznej i zostaniesz zatrzymany przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, możesz zostać ukarany mandatem do 500 zł. Na szczęście ustawodawca nie nałożył za to wykroczenie kolejnych punktów karnych. Jeżeli termin kontroli minął, może ona zakończyć się mandatem i instrukcją. Jednak jazda samochodem przez wiele miesięcy bez kontroli ma poważniejsze reperkusje.

Jeżeli badanie wykaże brak przeglądu technicznego, dowód rejestracyjny zostanie zachowany, a samochód zostanie wysłany do przeglądu technicznego w ciągu 7 dni. Wcześniej skonfiskowano dowód rejestracyjny i wydano specjalny dokument uprawniający do przejazdu do stacji kontrolnej. Obecnie kierowcy nie muszą przedstawiać dowodu rejestracyjnego. Więc w zasadzie jest zatrzymany. Policja ma stały dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK w celu weryfikacji aktualnej dokumentacji Twojego pojazdu. Policja zablokuje Twoją rejestrację w CEPiK, jeśli stwierdzi, że nie przeszedłeś testów technicznych. Wystarczy. Kierowca zatrzymanego pojazdu musi niezwłocznie dokonać przeglądu technicznego i zgłosić się do urzędu lub policji.

Samochody, które nie były w ostatnim czasie kontrolowane, mogą zostać zatrzymane z ruchu, a ich właściciele mogą być zobowiązani do uiszczenia dodatkowych opłat, takich jak holowanie na pobliski parking. Płacenie za lawetę to kolejna kara za niezbadanie samochodu.

Jedną z najgorszych konsekwencji inspekcji nietechnicznych jest odmowa wypłaty odszkodowania. Samochód bez aktualnych badań technicznych jest zgodny z prawem. Niesprawdzenie samochodu po wypadku lub kolizji może skutkować odmową lub zmniejszeniem odszkodowania. Gdy badanie techniczne było nieaktualne i miało wpływ na uszkodzenie, roszczenie AC może zostać zmniejszone lub odrzucone. W sprawach cywilnych sprawcy nie grozi żadne sankcje i maksymalna grzywna.

Żaden przegląd w 2021 r. nie może przynieść jeszcze jednego niekorzystnego wyniku. Jeśli opuścisz kontrolę o 30 dni lub więcej, zostaniesz obciążony podwójną opłatą na stacji kontroli pojazdów. Ustawodawca chce, abyśmy gwarantowali bieżące badania, zwiększając jednocześnie wpływy do kasy Transportowego Dozoru Technicznego. Środek jest już napisany i zostanie wprowadzony w II kwartale 2021 r.

Jeżeli badanie wykazało brak badań technicznych w naszym pojeździe i policja usunęła nam dowód rejestracyjny, musimy niezwłocznie dokonać przeglądu technicznego. Po zakończeniu testu otrzymamy 30-dniowy certyfikat, a stacja kontroli samochodów wystawi nam satysfakcjonującą ocenę. Jeśli posiadamy przy sobie dowód rejestracyjny, zostanie on ostemplowany.

 

Zobacz inne:

Rejestracja motocykla

Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu a stłuczka na parkingu

Jazda bez ubezpieczenia

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu

Samochód z Niemiec

Ubezpieczenie motoroweru

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/