Ubezpieczenia

Kto płaci podatek samochodowy, gdzie i ile?

Kupując samochód musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), choć są wyjątki. Prosimy o zapoznanie się z naszymi instrukcjami przed sfinalizowaniem zakupu pojazdu, jeśli już zdecydowałeś się na producenta i model. Odpowiadamy na wszelkie pytania dotyczące podatku od zakupu samochodu.

Kupno samochodu to ekscytujące doświadczenie dla każdego kierowcy. Podekscytowanie nowym nabytkiem nie powinno jednak przesłonić formalnych obaw. Wymogów jest kilka, m.in. rejestracja, ubezpieczenie, a w niektórych przypadkach złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym i zapłacenie podatku od zakupu auta.

Kto płaci podatek od zakupu samochodu, a kto jest zwolniony?

Tylko nabywcy pojazdu, którzy dokonali transakcji kupna-sprzedaży samochodu z osobą fizyczną w Polsce, muszą zapłacić podatek od zakupu samochodu. Korzystanie z pośrednika, takiego jak dealer samochodowy, może pomóc w uniknięciu płacenia tego podatku.

Osoby, które kupują samochód za mniej niż 1000 zł są zwolnione z obowiązku naliczania i opłacania podatku. Ponadto, jeśli kupujesz samochód używany na użytek osoby niepełnosprawnej, nie musisz płacić PCC.

Niezbędne jest rozróżnienie między tymi, którzy w ogóle nie podlegają temu podatkowi, a tymi, którzy są zwolnieni z płacenia podatku od zakupu samochodów. Oto właściciele pojazdu:

kupione w salonie samochodowym, kupione w salonie samochodowym – jeśli prowizję był ich właściciel, nabyte od osoby prowadzącej firmę, sprowadzone z zagranicy, które nie były zarejestrowane w Polsce – podatek akcyzowy jest nadal należny.
Podsumowując, gdy strony transakcji podpisują umowę cywilnoprawną, zazwyczaj wymagany jest podatek od zakupu samochodu. Podatek PCC nie jest naliczany, jeśli sprzedawca przedłożył fakturę VAT lub fakturę z marżą VAT.

Jaki jest podatek od zakupu samochodu?

Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości przedmiotu transakcji, czyli samochodu. Kupujący samochód musi obliczyć kwotę i wpłacić ją na konto właściwego urzędu skarbowego. Kupujący jest odpowiedzialny za formalności; urząd skarbowy nie wyda wezwania, ale w przypadku wykrycia zaniedbania zostanie to potraktowane jako wykroczenie podatkowe. Ma na to pięć lat; nie warto ryzykować, że władze zapomną lub nie wykryją, że podatnik nie zapłacił należnego podatku. Kiedy IRS zażąda zapłaty, ile będziesz musiał zapłacić? Okazuje się, że rachunek może być dość spory.

Podatek PCC od samochodu o wartości 20 000 zł wyniesie 400 zł, co jest proste do obliczenia. Jeśli urzędnicy odkryją naruszenie przepisów podatkowych, muszą zapłacić odpowiedni podatek wraz z odsetkami i grzywną. Kary mogą wynieść do 33 000 zł. W efekcie nie warto ryzykować poniesienia dotkliwej kary.

Kiedy muszę zapłacić podatek od zakupu samochodu i gdzie mam go zapłacić?

Podatek należy zapłacić za 14 dni. Kupujący ma taką samą liczbę dni jak sprzedawca na złożenie deklaracji PCC-3 (w przypadku dwóch kupujących wymagany jest formularz PCC-3/A). Osoby, które złożyły deklarację, ale jeszcze nie zapłaciły podatku, mogą złożyć aktywną żałobę. Jest to oświadczenie podatnika, w którym przyznaje się do popełnienia błędu i obiecuje go naprawić, w tym przypadku poprzez niezwłoczne uregulowanie należnych kwot na rzecz urzędu skarbowego.

Oświadczenie można złożyć osobiście w urzędzie, pocztą lub przez Internet. Lokalny urząd skarbowy kupującego to ten, który posiada jurysdykcję (miejscową jurysdykcję).

Niewykluczone, że urząd skarbowy zgłosi sprzeciw od kwoty podatku wskazanej w zeznaniu. Nabywca pojazdu może wtedy liczyć na wezwanie z uzasadnieniem.

 

 

 

Pozostałe wpisy:

Kary za brak OC w 2022 r

Ubezpieczenie auta na angielskich tablicach w Polsce

OC na miesiąc

Ubezpieczenie OC na raty

OC dla młodego kierowcy

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/